Dünya Gençler Şampiyonası sona erdi

Haberler Manşet Haberler

Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlenen UIPM Dünya Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası müsabakaları tamamlandı. Eleme yarışlarının kadınlar kategorisinde Yaren Nur Polat, erkekler kategorisinde ise Dora Nusretoğlu, finale kalmayı başarırken. Yaren ve Dora ikilisi, son gün yapılan Karışık Bayrak Yarışı’nda da ülkemizi temsil etti.  

Mısır’ın İskenderiye kentinde gerçekleştirilen UIPM Dünya Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası, bugün yapılan Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte sona erdi. Türkiye, 14-15 Temmuz’da yapılan dünya şampiyonasının eleme yarışlarına 3 kadın ve 3 erkek sporcuyla katılım gösterdi.

Yaren ve Dora finallere kaldı

Kadınlar eleme kategorisinde şampiyonaya katılan milli sporcumuz Yaren Nur Polat, yüzme, eskrim, koşu ve atıştan toplam 900 puan alarak 16 Temmuz’da yapılan finale kalmayı başardı. Ülkemizi temsil eden diğer milli sporcularımızdan Selin Eyüpoğlu, şampiyonayı 773 puanla tamamlarken, Beyza Cesur ise yarışmayı 726 puan ile bitirdi.

Erkekler eleme yarışlarında şampiyonaya katılan milli sporcumuz Dora Nusretoğlu, yüzme, eskrim, koşu ve atıştan toplam 1032 puan alarak 17 Temmuz’da yapılan finale kalmayı başardı. Ülkemizi temsil eden diğer milli sporcularımızdan Yunus Çalışkan, şampiyonayı 944 puanla tamamlarken, Hakan Can Güngör Yunus Çalışkan ise yarışmayı 919 puan ile bitirdi.

Kadınlar finalinde 21 ülkeden sporcular şampiyonluk için yarıştı

16 Temmuz’da yapılan ve 21 ülkeden 36 sporcunun yarıştığı şampiyonanın kadınlar finalinde dereceye giren Fransız sporcu Rebecca Castaudy, 1280 puan alarak şampiyonayı birinci sırada tamamladı. İtalyan sporcu Alice Rinaudo ise 1268 puanla ikinci; Litvanyalı sporcu Elzbieta Adomaityte, 1265 puanla üçüncü oldu. Şampiyona finalinde ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Yaren Nur Polat ise, yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atıştan oluşan pentatlon etaplarından toplam 1118 puan toplayarak şampiyonayı 30’uncu sırada tamamladı.

Dora’nın final mücadelesi

Şampiyonanın erkekler finali ise 17 Temmuz’da yapıldı. 16 ülkeden 36 sporcunun yarıştığı şampiyona finalinde dereceye giren Mısırlı sporcu Ahmed Elgendy,  1432 puan alarak şampiyon olurken; Rus sporcu Egor Gromadski, 1420 puanla ikinci; Macar sporcu Csaba Bohm ise 1414 puanla üçüncü oldu. Finalde ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Dora Nusretoğlu ise, şampiyonayı toplamda 1303 puanla 26’ncı sırada tamamladı.

Bayrak yarışında Yaren-Dora ikilisi

Dünya Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası’nın son günü 20 ülkeden 40 sporcunun yarıştığı Karışık Bayrak Yarışı yapıldı. Şampiyonanın karışık bayrak yarışında Belaruslu sporcular 1417 puanla ipi göğüslerken, Polonyalı sporcular 1392 puanla ikinci,  Guatemalalı sporcular 1387 puanla üçüncü oldu. Bayrak yarışında ülkemizi milli sporcularımız Yaren Nur Polat ve Dora Nusretoğlu temsil etti. Sporcumuz Yaren Nur Polat, yarışmanın binicilik etabında bir talihsizlik yaşayarak yarışmayı bırakmak durumunda kaldı. Böylece laser run etabına da katılamayan sporcularımız, UIPM Dünya Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası Karışık Bayrak Yarışı’nı 512 puanla bitirdi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.