Biathle-Triathle Türkiye Şampiyonası’na 371 sporcu katıldı

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), Spor İstanbul’un 1-3 Temmuz tarihlerinde yüzme, aquatlon ve su topunun yanı sıra modern pentatlon alanında gerçekleştirdiği “Uluslararası İstanbul Su Sporları Festivali” kapsamında “Biathle-Triathle Türkiye Şampiyonası” düzenledi.

Şampiyona, 2-3 Temmuz 2022 tarihlerinde Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda yapıldı. Yarışmanın yüzme ve koşu disiplinlerinden oluşan Biathle etabı U9, U11, U13, U15, U17, U19, Gençler, Büyükler kategorilerinde; yüzme, koşu ve atış disiplinlerinden oluşan Triathle etabı ise U11, U13, U15, U17, U19, Gençler, Büyükler kategorilerinde yapıldı. Biathle ayağına 71 kadın ve 96 erkek olmak üzere toplam 167 sporcu katılırken; Triathle ayağına ise 88 kadın ve 116 erkek olmak üzere 204 sporcu katılım gösterdi.

Triathle şampiyonları belli oldu

Şampiyonanın ilk gününde Triatle yarışları yapıldı. U19 kadınlarda Başak Yaprak Boğan, U19 erkeklerde  Arda Aybek, Mert Toprak Temiz ve Mehmet Alp Düzgören şampiyon olurken; genç erkeklerde Ufuk Ulaş Tokat; büyük kadınlarda Merve Kukul, büyük erkeklerde Mete Berk Demiryol, Berk Haydari ve Yusuf Gönül şampiyon oldu. U17 kadınlar kategorisinde Eda Özrodop, Zeynep Yazgı Ekici ve Yağmur Ayşe Malkoç şampiyon olurken; Ahmet Ege Önder, Erkan Altunay ve Kutay Ababay erkeklerde ilk üç dereceyi aldı. Şampiyonanın U15 kategorisinde ise Elif Naz Aktaş, Sena Çakmak ve Yağmur Akgün ilk üç dereceye girerken; Muharrem Yağız Cantosun, Muhammed Emir Kurtulan ve Arda Meriç erkeklerin kazananları oldu. Yarışmada Ceyda Sertkaya, Duru Sönmez, İpek Nur Ercan kadınlarda; Mustafa Sertkaya, Mehmet Doruk Özkan ve Batu Çobanoğlu erkeklerde U13 kategorisinin kazananları oldu. Triathle Şampiyonası’nda U11 kadınlarda Belinay Çelik, Zeynep İpek Pişkin ve Nadide Nehir Çakan ilk üç dereceyi alırken; Ali Yağız İlhan, Arel Gönencan ve Rüzgar Sipahi erkeklerin kazananları oldu.

Biatle’ın kazananları

Biathle-Triathle Türkiye Şampiyonası”nın ikinci gününde Biathle yarışları yapıldı. U19 kadınlarda Dilara Sepil, büyük kadınlarda Ebrar İlhan; master +30 kadınlarda Güneş Kibar şampiyon olurken; Ahmet Değer Şimşek, Sercan Samankatibi ve İrşad Adiloğlu U19 erkeklerin, Mustafa Baha Dalkılıçoğlu ve Ali Gökdeniz Kollukcu genç erkeklerin; Berkay Mutlu, Abdulvahap Karaaslan ve Ömer Faruk Cengiz büyük erkeklerin kazananları oldu.  

Biathle Şampiyonası’nda U17 kadınlar kategorisinde Işıl İpek dereceye girerken; Ahmet Sağıroğlu, Kerem Eryılmaz ve Ali Kemal Çakmak erkeklerin kazananları oldu. U15 kategorisi yarışlarının kazananları ise kadınlarda Özgü Çakır, Dilara Serbest ve Aysima Sezer Sezer; erkeklerde Yağız Sarıkaya, Hamza Mert Ökten ve Eren Özer oldu. U13 kategorisinde ise kadınlarda Nisa Cebeci, Zeynep Hülya Görgün ve Ela İşcan; erkeklerde ise Doruk Açar, Emirhan Çağıl ve Utku Çakır dereceye girdi.

Biathle Şampiyonası’nda U11 kategorisinde Erva Buğlem Özşen, Ceren Özmen ve Derin Altunbudak kadınlarda; Hakan Özgürhan, Ergin Cömert ve Ahmet Kayra Uçarı erkeklerde ilk üç dereceyi alırken; en küçük yaş kategorisi olan U9’da Didar Beste Deniz, Doğa Usman ve Asya Gündoğan kadınların, Mete Çobanoğlu, Muhammed Siraç Arslantaş ve Atlas Beyazıt ise erkeklerin kazananları oldu.

Biathle Triathle Türkiye Şampiyonası’nın triathle etabında U13, U15 kategorisinde yarışan kadın ve erkek sporcular arasında dereceye giren ilk 3 sporcu, U17 kategorisinde yarışan kadın ve erkek sporcular arasında dereceye giren ilk 2 sporcu olmak üzere toplam 16 sporcu milli takım kadrosuna seçilmiş oldu. Milli takıma seçilen sporcular 5-8 Ekim 2022 tarihlerinde Yunanistan’da yapılacak “Triathle Avrupa Şampiyonası” kadrosunda yer alacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.