Avrupa Gençler Şampiyonası’ndan bronz madalya geldi

Haberler Manşet Haberler

Başakşehir Millet Bahçesi’nde düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda Milli sporcularımız Ayşen Bensu Gül ve Belemir Almira Dede, Kadınlar Bayrak Yarışı’nı üçüncü olaraka bitirdi ve bronz madalya kazandı

Dünyada engel parkurlu ilk Avrupa Gençler Şampiyonası İstanbul’da başladı. Başakşehir Millet Bahçesi’nde ilk gün düzenlenen şampiyonada erkekler ve kadınlar bayrak yarışı yapıldı. Milli sporcularımız Ayşen Bensu Gül ve Belemir Almira Dede, Kadınlar Bayrak Yarışı’nı toplam 1104 puanla üçüncü sırada tamamladı ve ülkemize bronz madalya kazandırdı. Bayrak Yarışı’nı Macaristan’dan Lili Basa ve Dorina Dobronyi ikilisi 1135 puanla şampiyon olarak tamamladı. Polonyalı sporcular Ewa Pydyszewska ve Adrianna Kapala ikilisi ise yarışı 1107 puanla ikinci sırada bitirdi.

Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası’nın Erkekler Bayrak Yarışı’nı ise Çekya’dan Jan Toman ve Matej Lukes ikilisi toplam 1378 puan alarak şampiyon olarak bitirirken; İtalyan Giorgio Micheli ve Luca Gioia 1355 puanla ikinci, Almanya’dan Moriz Klinkert ve Tim Leh ikilisi 1333 puanla üçüncü sırada tamamladı. Milli sporcularımız Barış Doğu Çelik ve Kıvanç Taşyaran, bayrak yarışını toplam 1176 puanla 7’nci sırada bitirdi.

“Engel parkuru”, “eskrim”, “yüzme”, “koşu” ve “atış” disiplinlerinde yapılan “Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası”, bugün gerçekleşecek erkekler kategorisi eleme yarışları ile devam edecek. Ardından 16 Haziran’da kadınlar kategorisinin eleme müsabakaları yapılacak.

Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası’nda ev sahibi ülke olan Türkiye adına 4 kadın 4 erkek olmak üzere toplam 8 sporcumuz yarışıyor. 2023 yılında yapılan ulusal sıralama yarışlarında dereceye giren sporcularımızın mücadele edeceği Avrupa Gençler Şampiyonası’nda; ülkemizi kadınlar kategorisinde Belemir Almira Dede, Ayşen Bensu Gül, Ebrar Çalışkan ve Selin Eyipoğlu; erkeklerde Barış Doğu Çelik, Erkan Altunay, Jan Demir Vurdum ve Kıvanç Taşyaran temsil ediyor.

Eleme yarışlarında en fazla puan alan 36 kadın ve 36 erkek sporcu, 17 Haziran’da yapılacak eskrim sıralama turunun ardından 18 Haziran’da yapılacak finallere katılacak ve Avrupa gençler kategorisinde şampiyonluk ipini göğüslemek için mücadele edecek. Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası, 19 Haziran’da yapılacak ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 12 ülke takımının yarışacağı Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.