Antrenörlere ‘yeni modern pentatlon’ bilgilendirmesi

Duyurular

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun antrenörlere yönelik düzenlediği online eğitim seminerinde; TMPF Teknik Kurul Başkanı Kutluğhan Özkan, IOC ve UIPM’in onayıyla 2022 yılından itibaren tetratlon ve modern pentatlon sporu için gerçekleştirilecek yeni oyun formatını anlattı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) antrenörlere yönelik düzenlediği online seminerler dizisinde yeni modern pentatlon oyun kuralları ele alındı. 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen bilgilendirme seminerini TMPF Teknik Kurul Başkanı ve Milli Takım Antrenörü Kutluğhan Özkan sundu. Zoom programı üzerinden gerçekleştirilen seminerinde,  ‘Olimpiyat Sürecinde Oyun Kuralları’ üst başlığıyla ele alınırken, ‘Modern Pentatlonda Yapılması Planlanan Değişimler’, ‘2022 Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda Yeni Oyun Formatı’,  ‘2024 Olimpiyat Oyunları’nda Yeni Modern Pentatlon’ konuları etraflıca antrenörlerimizle paylaşıldı.

Seminerde, yeni modern pentatlon formatının eleme sistemini içeren, 5 ayrı disiplinin aynı alanda gerçekleştirildiği bir şekilde kurgulandığını belirten Kutluğhan Özkan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  ve Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin de (UIPM) onayladığı modern pentatlon sporundaki yeni oyun kurallarının cinsiyet eşitliğine dayalı, evrensel ilkeleri gözeten ve izleyicilerin ilgisini çekebilecek, keyif alabilecekleri bir formatta ele alındığını belirtti.

Yeni oyun formatının ilk olarak 2022 yılında Dakar’da yapılacak Gençlik Olimpiyat Oyunları’ndaki tetratlon müsabakalarında uygulanacağı bilgisini paylaşan Özkan, kadın ve erkekler ayrı ayrı olmak üzere 32’şer sporcunun yarışacağı oyun formatının; birleşik bir yarış alanında, daha dinamik, daha heyecanlı, daha hızlı ve herkesin daha kolay takip edebileceği şekilde kurgulandığını söyledi. Özkan, 2022 Gençlik Olimpiyatları’ndan itibaren karışık bayrak yarışlarına katılan takımların aynı ülkeden sporculardan oluşacağına işaret etti.

2024 yılında gerçekleştirilecek Paris Olimpiyatları’nda ise modern pentatlon sporunun daha az mekan altyapısı ve tesislerle daha hızlı, daha pürüzsüz, daha kısa ve daha dinamik bir formatı içinde barındıran, izleyicilerin daha kolay anlayabilmesi ve takip edilmesini sağlayan bir formata kavuşacağını söyledi.

TMPF Online Seminer Buluşmaları Dizisi, önümüzdeki haftalarda da devam edecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.