Ankara’da öğrenciler modern pentatlon yapacak

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu ve Türkiye Cimnastik Federasyonu;  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda “Spor Zamanı İş Birliği Protokolü” imzaladı. Protokol kapsamında, Ankara’daki ilkokul, ortaokul ve liselerde beden eğitimi ders saatlerinde modern pentatlon ve cimnastik dallarına yönelik etkinlikler gerçekleştirilecek.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) ve Türkiye Cimnastik Federasyonu (TCF); Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda pilot olarak seçilen beş okulda modern pentatlon ve cimnastik eğitimlerine başlayacak.

Ankara Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen iş birliği protokolü imza törenine TMPF Başkanı Doç.Dr. Veli Ozan Çakır, TCF Genel Sekreteri Recep Şahin, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak katıldı.

Protokole ilişkin değerlendirme yapan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, Ankara’da pilot olarak uygulanacak projeyle modern pentatlon sporunu tanıtılmasının yanı sıra öğrencilerin spor yapma imkanlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi ve projeyi sporun yaygınlaştırılması ve gençlerin sporla buluşmasını sağlayacak önemli bir adım olarak nitelendirdi.

“Spor Zamanı” sloganıyla düzenlenen iş birliği protokolü, MEB’e bağlı resmi/özel ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin, beden eğitimi ve spor ders saatlerinde modern pentatlon sporu içinde yer alan “koşu”, “lazer atışı” ve “engel parkuru” disiplinlerine yönelik spor etkinliği çalışmaları yapmalarını içeriyor.

Protokol kapsamında, Ankara’daki ilkokul, ortaokul ve liselerde beden eğitimi ders saatlerinde modern pentatlon ve cimnastik dallarına yönelik etkinlikler gerçekleştirilecek. Proje çerçevesinde belirlenen okullardaki öğrencilere “Beden Eğitimi ve Spor” dersinde federasyonlar tarafından hazırlanan eğitim programı çerçevesinde etkinlikler, antrenmanlar, eğitsel oyunlar içeren aktiviteler gerçekleştirilecek.

Öğrencilerin spora yönlendirilmesi ve sportif yeteneklerinin keşfedilmesinin amaçlandığı proje, okullarda modern pentatlon ve cimnastik spor dallarına yönelik eğitim programlarının uygulanmasını, öğretmenlerin de antrenörlük eğitimine katılımını teşvik edecek.

Ankara’da pilot olarak seçilen Şehit Hamza Yıldırım Ortaokulu, Şehit Abdülkadir Yüzbaşıoğlu Ortaokulu, Ahi Evran Ortaokulu, Ahmet Ülkü Durusoy Ortaokulu ve Cenk Yakın Ortaokulu’nda başlayacak “Spor Zamanı İş Birliği Gelişim Projesi”nin uzun vadede diğer illerimizde bulunan okullarda da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Ankara Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından “Spor Zamanı İş Birliği Protokolü” çerçevesinde hazırlanan “Okullarda Modern Pentatlon” başlıklı tanıtım filmi ise, çocuklara modern pentatlon sporu hakkında farkındalık sağlayacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.