Ankara, Dünya Kupası Finali’ne hazır

Haberler

Türkiye, geçtiğimiz haftalarda ilk kez ülkemizde düzenlenen Dünya Kupası 4’üncü Etabı’nın ardından bu kez de Dünya Kupası Finali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 2022’de yapılan dünya kupası etaplarında kota hakkı kazanan 36 kadın ve 36 erkek pentatletin yarışacağı Dünya Kupası Finali’nde 3 kadın 1 erkek sporcumuz yer alacak.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Türkiye’nin ev sahipliğinde ilk kez gerçekleştireceği 2022 UIPM Modern Pentatlon Dünya Kupası Finali, 22 Haziran’da başlıyor. Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kupası Finali, 22-26 Haziran tarihlerinde Ankara Atlı Spor Kulübü ve Orman Genel Müdürlüğü Yeni M. Sait Zarifoğlu Spor Tesisi’nde yapılacak.

UIPM’nin 2022 yılında Mısır, Macaristan, Bulgaristan ve Türkiye’de gerçekleştirdiği dünya kupası etaplarında kota hakkı kazanan 24 ülkeden 36 kadın ve 36 erkek pentatlet, Ankara’da yapılacak 2022’nin son kupa mücadelesi olan Dünya Kupası Finali’nde şampiyonluk mücadelesi verecek.

Modern pentatlon alanında Türkiye’de ilk kez yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atıştan oluşan beşli branşta organize edilecek olan Dünya Kupası Finali’ne ülkemizi temsilen 3 kadın 1 erkek olmak üzere toplam 4 sporcumuz yarışacak. Ülkemizi finalde temsil edecek kadın sporcular içinde, İlke Özyüksel, İpek Akşin ve Sesim Alpuğan; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal yer alıyor.

Dünya Kupası Finali, 22 Haziran’da kadın ve erkeklerde yapılacak eskrim sıralama yarışlarıyla başlayacak.  Ertesi gün 36 kadın pentatlet 90 dakikalık yeni yarış formatı ile yapılacak yarı finalde önce binicilik, ardından eskrim bonus round, yüzme, koşu ve atış branşlarında yarışarak 18 finalist sporcu arasına girmek için mücadele edecek. 24 Haziran’da ise bu sefer 36 erkek pentatlet yarı final mücadelesi verecek ve finale kalacak 18 sporcu olmak için ter dökecek. Ve en nihayetinde

25 Haziran’da dereceye giren 18 kadın ve 18 erkek sporcu, Paris 2024 Olimpiyatları’nın ilk provası niteliği taşıyan 90 dakikalık yarış formatında yapılacak finallerde madalya mücadelesi verecek.

Ankara’da yapılacak 2022 Dünya Kupası Finali, 26 Haziran’da yapılacak ve 12 ülkenin katılım göstereceği Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak. 

‘Elde edilen sonuç, Paris Olimpiyatları umudunu artırıyor’

Haziranın ilk haftasında ilkine ev sahipliği yaptığımız dünya kupası organizasyonunun ulusal ve uluslararası modern pentatlon camiası ve spor otoriteleri tarafından tam not aldığını belirten Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle yapılacak Dünya Kupası Finali’nin ise, ülkemiz modern pentatlon sporu adına bir milat olacağını söyledi. Finalde belirlenen kota puanına ulaşan 72 sporcu içerisinde Türkiye’den de 4 sporcumuz olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Çakır, “Tüm sporcularımızı Paris Olimpiyatları’na hazırlıyoruz. Ve tüm çalışma periyodlamasını Paris Olimpiyatları’na kota almak üzerine yapıyoruz. Bu yıl yapılan kupa organizasyonları, Paris’e kota vermese de, ilk kez ev sahipliği yaptığımız 2022 Dünya Kupası Finali’nde 4 sporcumuzun kota alarak finalde yarışma hakkı elde etmiş olması, bizler için çok sevindirici oldu. Bu, geleceğe dair olan umutlarımızı artırdı. Paris için de kota alabileceğimize yönelik güzel umutlar verdi” dedi.

Ankara’da ilk kez düzenlenecek Dünya Kupası Finali’nde sporcularımızdan beklentilerini de dile getiren Çakır, “Herşeyden önce sporcularımızın yarıştığı Dünya Kupası finalinde ülkemizi temsil etmek önemli. Tabiki ülkemize verilecek en güzel hediye, ev sahibi olduğumuz bu müsabakada madalya almaktır. Bu konuda tüm sporcularımızın ellerinden gelen gayreti göstereceğine yürekten inanıyorum. Sporcularımızın finalde ilk 10 içerisinde yer almaları da güzel bir sonuç olacaktır. Bu, sporcularımızın sonraki yıllarda yapılacak dünya kupası organizasyonlarında kota alma motivasyonunu da artıracaktır” şeklinde konuştu.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.