ABD’de yapılan 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’nda 1 gümüş 2 bronz

Haberler

Milli pentatlon sporcularımız, 23-27 Ekim 2019 tarihlerinde ABD’de gerçekleştirilen, 34 ülke ve 653 sporcunun yarıştığı UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’nda Triathle Mix Yarışı’nda bir gümüş, Triathle Kadınlar Ferdi Yarışı ve Biathle Erkekler Ferdi Yarışı’nda iki bronz madalya kazandılar.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu milli sporcuları, 23-27 Ekim  2019 tarihlerinde ABD’de düzenlenen  UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’nda önemli başarılara imza attılar. Milli sporcularımızdan Berkay Koruyucu ve Selen Gürel, U17 Triathle Mix Yarışları’nda dünya ikincisi olurken;  milli sporcumuz Selen Gürel, U17 Triathle Kadınlar Ferdi Yarışı’nda dünya üçüncüsü; Muhammet Emir Kurtulan ise U11 Biathle Erkekler Ferdi Yarışı’nda dünya üçüncüsü  oldu.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu (UIPM) koordinatörlüğünde ABD Modern Pentatlon Konfederasyonu (USA Pentathlon) ev sahipliğinde düzenlenen ‘UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Saint Petersburg kentinde 23-27 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

U9, U11, U13, U15, U17, U19 ile birlikte Gençler, Büyükler ve Master kategorisinde yarışan sporcuların katılım gösterdiği ‘UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’, dünyanın farklı ülkelerinden katılan modern pentatlon sporcularının mücadelesine sahne oldu.

UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası’nda ilk gün koşu ve yüzmeden oluşan ‘Biathle Mix’; ikinci gün atış, yüzme ve koşudan oluşan ‘Triathle Mix’; üçüncü gün atış, yüzme ve koşudan oluşan ‘Triathle Ferdi’; dördüncü gün ise koşu ve yüzmeden oluşan ‘Biathle Ferdi’ ayakları yapıldı. Şampiyonaya Türkiye’den 27-30 Haziran 2019 tarihlerinde Portekiz’de düzenlenen ‘Avrupa Açık Biathle – Triathle Şampiyonası’nda U11, U13, U15, U17 kategorilerinde derece yaparak madalya kazanan 7 milli sporcumuz katılım gösterdi. Modern pentatlon milli sporcularımızdan Abdullah Yıldırım, Muhammed Emir Kurtulan ‘U11 Biathle Ferdi’, Ahmet Ege Önder ‘U13 Biathle Ferdi’, Münir Mert Can ‘U15 Biathle Ferdi’,  Neva Naz Güvenç ‘U11 Triathle Ferdi’, Berkay Koruyucu ve Selen Gürel ise ‘U17 Triathle Ferdi’ ve ‘U17 Triathle Mix’ ayağında yarıştı.

Bir gümüş İki bronz madalya

Milli sporcularımızdan Berkay Koruyucu ve Selen Gürel, atış, yüzme ve koşudan oluşan U17 Triathle Mix Yarışları’nda dünya ikincisi olurken;  milli sporcumuz Selen Gürel, U17 Triathle Kadınlar Ferdi Yarışı’nda 23 sporcu arasında dünya üçüncüsü; Muhammet Emir Kurtulan ise U11 Biathle Erkekler Ferdi Yarışı’nda 22 sporcu arasında dünya üçüncüsü olmayı başardı.

İki dünya dördüncülüğü

Milli sporcularımızdan Berkay Koruyucu U17 Triathle Ferdi Yarışı’nda müsabakayı 14 sporcu içinde dördüncü sırada bitirirken, yine milli sporcularımızdan Neva Naz Güvenç ise U11 Triathle Ferdi Yarışı’nda 22 sporcu arasında dünya dördüncüsü oldu.

U13 Biathle Ferdi Yarışması’nda müsabakaya katılan milli sporcularımızdan Ahmet Ege Önder, 27 sporcu arasında yarışmayı sıralamada yedinci; U15 Biathle Ferdi Yarışması’nda müsabakaya katılan milli sporcumuz Münir Mert Can ise, 28 sporcu arasında yarışmayı sıralamada 11’inci sırada tamamladı.

Alınan sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, “ABD’de yapılan dünya şampiyonasında alınan sonuçlar, modern pentatlonda ülkemizin önemli bir seviye yakaladığının işaretlerini verdi” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın modern pentatlona verdiği desteklerin meyvesini verdiğini dile getiren Çakır, “U11, U13, U15, U17 kategorilerinde yarışan sporcularımızın gösterdiği performans, Türkiye Modern Pentatlon sporunun geleceğine dair olan umudumuzu daha da güçlendirdi. Ülkemize dünya ikinciliği ve dünya üçüncülüğü kazandıran sporcularımızı tebrik ediyorum. Ülkemizi ABD’deki müsabakalarda en iyi şekilde temsil eden tüm sporcularımızı yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası

Triathle Mix

Sporcular Derece Kategori
Selen Gülel – Berkay Koruyucu 2’nci / Gümüş Madalya U17

Kaynak:

Triathle Ferdi

Sporcular Derece Kategori
Selen Gülel 3’üncü / Bronz Madalya U17
Berkay Koruyucu 4’üncü U 17
Naz Neva Güven 4’üncü U11
Milli sporcumuz Selen Gülel, U17 Triathle Kadınlar Ferdi Yarışı’nda 23 sporcu arasında dünya üçüncüsü oldu.

Kaynak:

Biathle Ferdi

Sporcular Derece Kategori
Muhammed Emir Kurtulan 3’üncü – Bronz Madalya U11
Abdullah Yıldırım 12’nci U11
Ahmet Ege Önder 7’nci U13
Münir Mert Can 11’inci U15
Milli sporcumuz Muhammed Emir Kurtulan, U11 Biathle Erkekler Ferdi Yarışı’nda 22 sporcu arasında dünya üçüncüsü oldu.

Kaynak:  

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.