2024’ün ilk altını Mısır’dan geldi

Haberler Manşet Haberler

Milli sporcumuz İlke Özyüksel Mihrioğlu, Mısır’da düzenlenen Olimpik Sıralama Yarışı’nı ilk sırada bitirerek altın madalya kazandı.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM) ve Mısır Modern Pentatlon Federasyonu’nun koordinasyonunda Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Olimpik Sıralama Yarışı’nda  kadınlar finali tamamlandı. 18 sporcunun finale kaldığı müsabakada, milli sporcumuz İlke Özyüksel Mihrioğlu, eskrim, binicilik, yüzme, koşu-atış etaplarından toplam 1441 puan alarak yarışı birinci sırada tamamladı ve altın madalya kazandı. Yarışı Macar sporcu Rita Erdos toplam 1422 puanla ikinci, Mısırlı pentatlet Malak İsmail ise 1407 puanla üçüncü olarak tamamladı. Finalde yarışan diğer milli sporcumuz İpek Akşin ise yarışı toplam 1010 puanla 17’nci sırada bitirdi.

Mısır’da 24-27 Ocak 2024 tarihlerinde düzenlenen yarışma, 2023 yılında Polonya, İspanya ve Kırgızistan’da yapılan Olimpik Sıralama Yarışları’nın sonuncusu niteliği taşıyor. Sporcular 2024’te yapılacak ve doğrudan kota verecek dünya kupası ve dünya şampiyonalarının dışında; Olimpik Sıralama Yarışları’nda topladıkları puanlara göre Paris 2024’e kota hakkı kazanacak. Milli sporcumuz İlke Özyüksel, olimpik sıralama yarışında gelen birincilikle birlikte hanesine 40 puan daha yazdırarak olimpik sıralamadaki puanını 95’e çıkarmış oldu. Milli sporcumuz, Kırgızistan’da yapılan 2023 yılının son Olimpik Sıralama Yarışı’nda da altın madalya kazanmıştı.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.