2023 Modern Pentatlon Aday Hakem Kursu tamamlandı

Haberler Hakem Kursu Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun düzenlediği modern pentatlon aday hakem kursu, 4-5 Şubat 2023 tarihlerinde online olarak yapıldı. Aday Hakem Kursu’nda modern pentatlon ile ilgili genel bilgilendirme yapılırken, branşlara yönelik kurallar ve puanlama sistemleri konuları paylaşıldı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) düzenlediği ‘Aday Hakem Kursu’, 100’e yakın aday hakemin katılımıyla tamamlandı. 4-5 Şubat 2023 tarihlerinde online olarak düzenlediği ‘Aday Hakem Kursu’ eğitimlerine 100’e yakın aday hakem katılım gösterdi. İki gün süren eğitimler; TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz, TMPF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mehmet Öztürk ve TMPF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Anibal Yazıcı tarafından verildi.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında modern pentatlon

Aday Hakem Kursu’nun açılışında konuşan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, 2023 yılının Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olması nedeniyle ayrı bir anlamı ve önemi olduğuna vurgu yaptı ve “İlk kez geçtiğimiz yıl iki uluslararası müsabakaya ev sahipliği yaptık. Bu yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığımızın öncülüğünde 4 farklı uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapacağız. Dünya Kupası etabı ve finalinin yanı sıra, Avrupa Gençler Şampiyonası ve U19 dünya Şampiyonası’nı ülkemizde gerçekleştireceğiz. Bu denli yoğun bir uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapacak olmamız, ülkemiz açısından bir ilk teşkil edecek” diye konuştu.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun 72’nci UIPM Genel Kongresi’nde sunduğu “U15 Dünya Şampiyonası” düzenlenmesine yönelik verdiği önergenin kabul edildiğini de hatırlatan Doç. Dr. Çakır,    bu şampiyonaya da aday ülkelerden biri olduğumuzu açıkladı ve “Şubat sonu veya mart ayı başında şampiyonaya ev sahipliği yapacak ülke belirlenecek. Ülkemize verilmesi halinde 2023 yılında beş tane uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmış olacağız. Bununla beraber ulusal faaliyetlerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımız var. Onun dışında yerli silah ve hedef sistemi sorunlarımızı gidermemizin ardından il temsilciliklerimiz vasıtasıyla gerçekleştirilen yerel faaliyetlerimizde de artış oldu” dedi.

‘İnsan kaynağı, modern pentatlonun gelişim ve yaygınlaşmasında önemli’

Modern pentatlonun ülkemizde gelişmesi ve yaygınlaşmasında insan kaynağının önemli bir unsur olduğunu belirten TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, “İllerimizdeki faaliyetlerimizi daha da artırmak için insan kaynağına ihtiyacımız var. Hakemlik müessesi olmadan bu faaliyetleri yapma şansımız yok. Dolayısıyla Türkiye’nin her ilinde hakemlerimizin olmasını arzu ediyoruz. İl yarışları, Analig ve Ünilig sayesinde de modern pentatlon sporunu hakemlerimizle birlikte 81 ile yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

‘Hakem havuzunu genişletmeyi hedefliyoruz’

Türkiye’nin modern pentatlon sporu alanında ulusal müsabakaların yanı sıra uluslararası yarış organizasyonlarına da ev sahipliği yapan bir ülke konumuna geldiğini belirten TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz da, modern pentatlon sporuna yönelik hakem havuzunu genişletmeyi ve modern pentatlon sporunda etkin bir ülke olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Hakem kursu eğitim içeriği

İki gün süren Aday Hakem Kursu’nda; aday hakemlere ‘Hakem Kurs Prensipleri’, ‘Modern Pentatlonun Tanımı’, ‘Federasyon Başkanı Seçimi ve Görevleri’, ‘TMPF İl Temsilcisi Seçimi ve Görevleri’, ‘Hakem Statüleri ve Kategorileri’, ‘Hakemlerin Görev ve Sorumlulukları’, ‘Yüzme Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Laser Run Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Eskrim Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Binicilik Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Engel Parkuru Yarışma Kuralları ve Puanlama Sistemi’,  ‘Masterlar Etkinlik Kuralları’, ‘Okul Biatlonu Yarışma Kuralları’ başlıkları üzerinden eğitimler verildi.

Eğitimlerin ardından kursa katılım gösteren adaylara yönelik online bir sınav gerçekleştirildi. Sınavda 100 üzerinden 70 puan alan kursiyerler, aday hakem olarak kabul edilecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.