19 Mayıs 1919 Yarışı’nda kazanan Türkiye

Yarış Sonuçları

Modern pentatlon sporcuları Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihine atıfta bulunan online yarışmada bir araya geldi. 20 pentatlon sporcusunun katıldığı ve ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun’ mesajı verdiği yarışmanın kazananı Türkiye oldu…

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ çerçevesinde 19 Mayıs 2020 tarihinde düzenlediği ‘Modern Pentatlon Online 19 Mayıs Yarışı’, 19 yaş üzeri 20 kadın ve erkek sporcunun katılımıyla tamamlandı. Zoom programı üzerinden online olarak gerçekleştirilen yarışma, federasyonun youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Yarışmaya, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan yolda başlattığı Kurtuluş Savaşı ve beraberinde bu uğurda can vermiş tüm şehitlerimizin anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için düzenlenen 19 Mayıs 1919 Yarışı’nın yarışma ruhunu yansıttığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir basamak olduğunu ve bu bilinçle bir araya gelen modern pentatlon sporcularının çok özel bir güne imza attıklarını söyledi. Çakır, Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919’u anmak için bir araya gelen tüm sporculara ve yarışmayı organize eden tüm teknik ekibe teşekkür etti.

Kadın ve erkek sporcuların ayrı ayrı olarak yarıştığı yarışmanın startını TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz verdi. Önce kadın sporcuların, ardından erkek sporcuların sahne aldığı 19 Mayıs 1919 Yarışı’nda, sporcular 19 jumping jack, 5 lazer atış ve 19 eskrim hedefi tuşu yaparak yarışmayı tamamladı. Etkinlik programı; tüm sporcuların, ay yıldızlı bayrakla verdikleri ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun’ mesajıyla son buldu.

Katılım gösteren 20 sporcunun herhangi bir sıralamaya tabi tutulmadan ‘gönüllerin birincisi’ olarak ilan edildiği yarışmada; 19 Mayıs 1919 anısına hazırlanan madalya ve katılım belgeleri, yarışmaya katılan tüm sporculara sunulmak üzere adreslerine iletilecek.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu olarak manevi duygusu yüksek olan bu etkinliğimize katılım gösterdikleri için sporcularımıza teşekkür ediyor ve halkımızın ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz…

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.